Tütsü Balı

Tütsü Balı Nedir?

Boğa Dikeni maydanozgiller ailesine bağlı çok yıllık bir bitki türüdür.

Tütsü Balı Nedir?

Çiçekleri yaz aylarında daha çok yeşil ve beyaz renkli az da olsa mavi renkli açmaktadır. En iyi yetiştiği yerler genelde güneşlenme süresinin fazla olduğu ve sıcak bölgelerdir. Toprak isteği olarak bol organik maddenin bulunduğu, toprağın kireci ihtiva etmediği yerleri sevmektedir.

Maydanozgillerden olan Boğa Dikeni yaklaşık olarak 50-60 santimetre boyundadır. Oldukça çok dikeni olan, kısa sapları bulunan, dip yaprakları olan ve üç parçadan oluşan yeşilimsi boz gövdeli bir bitki türüdür. Haziran ayında başlayıp eylül ayına kadar çiçek açmaktadır. Çiçekleri üç renkte açabilmektedir. Çiçeklerinin renkleri; yeşil, mavimsi ve beyazımsıdır.

YAYLA BALPINARI

Tütsü Balı Nedir?

Tütsü (Boğa Dikeni) Balı, arıların bu bitkinin çiçeklerinden topladıkları nektarlarla ürettikleri monoflora bal türüdür.Boğa Dikeni bitkisinin çiçeklenme döneminde, arılar bu bitkinin çiçeklerinden topladıkları nektarları Boğa Dikeni, bir diğer adıyla Tütsü Balına dönüştürürler.

Tütsü Balı Nedir?
İlaç yapımında kullanılan Boğa Dikeni bitkisi,  Bitki çayı olarak da tüketilmektedir. Bu bitkinin nektarından elde edilen balı da çay veya limonla karıştırarak aynı şekilde tüketebilirsiniz. Bu şekilde hafif soğuk algınlıkları, grip ve boğaz ağrısına iyi gelir.

Nasıl Tüketilmeli?

Tütsü Balı Nedir?

Kahvaltıda ve günlük tüketime uygundur. İster kaşıkla saf bir şekilde, isterseniz diğer gıdalarla birlikte tüketmeniz tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Çay ve  kahve gibi içeceklerinize  tatlandırıcı olarak da katabilirsiniz. Ilık suda eritilerek içilirse kısa sürede kana karışarak vücutta etkisini gösterir.

Besin Değerleri

Diğer bal türlerine göre daha fazla vitamin ve mineral içeriğine sahiptir. B ve C vitaminleribiyotin ve niyasin bakımından zengindir. 

İçerisinde çinko, kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi insan bedeni için gerekli olan mineraller insan bedenindeki oranlarda bulunurlar ve bu nedenle çok hızlı şekilde emilebilirler.

YAYLA BALPINARI

Alerji Yapar Mı ?

Arı ürünleri, hassas bireylerde alerjiye neden olabilir. Bilinen alerjisi olan, ya da yüksek alerji riski taşıyanların tüketmemesi önerilmektedir. Arı ürünleri kullanımında miktar önemli olduğu için, özellikle 3 yaş altı çocuklarda, doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

FAYDALARI

  • Soğuk kış günlerinde yakalandığınız grip, nezle ve soğuk algınlığı hastalıklarında iyileşmenize destek olacaktır. Kuru öksürüklerde ve balgamlı öksürüklerde tercih edeceğiniz Tütsü Balı öksürüklerinizi kesecek ve boğazınızı yumuşatacaktır. 
  • Tütsü Balı, antiseptik ve antibakteriyel özellikleri olduğu için genelde bronşit ve alerjik rinit için de kullanılır. 
  • Kolit ve gastrit gibi sindirim problemleri için de kullanılır ve bir diüretik olarak iş görebilir. 
  • Tütsü Balı aynı zamanda yatıştırıcı özelliklere sahiptir ve uykusuzluk ve strese iyi gelir.
YAYLA BALPINARI

yaylabalpinari.com.tr

corekotubali.com

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir