Harnup Balı

Harnup Balı Nedir?

Harnup Balı Nedir?

Keçiboynuzu bir diğer adıyla Harnup baklagiller familyasından, genellikle Akdeniz bölgesinde yetişen ağaç formunda bir bitkinin meyveleridir.

Harnup (Keçiboynuzu) besin değerleri oldukça yüksek bir bitkidir, vitamin, potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum gibi vitaminler ve mineraller bakımından zengindir.
Yüksek lif ve antioksidan içermesi sebebiyle de keçiboynuzu; tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirecek ve metabolizmayı hızlandıracak etkiye sahiptir.

YAYLA BALPINARI

Harnup Balı Nedir?

Arıların Harnup (Keçiboynuzu) ağaçlarının çiçeklerinden topladığı nektarlardan elde ettikleri bir monofloral bal türüdür.

Harnup Balı Nedir?

Harnup (Keçiboynuzu) ağaçları, Türkiye’de Akdeniz ikliminin olduğu bölgelerinde yetişmektedir. Antalya, Alanya, Muğla, Mersin gibi bölgelerde sıkça görülmektedir. Eylül ve ekim aylarında çiçeklenen Harnup (Keçiboynuzu) ağaçları, bal arılarını kendine çeker. Arılar, bu ağaçların çiçeklerinden topladıkları nektarları, Harnup (Keçiboynuzu) balına dönüştürürler.

Keçiboynuzu ağaçlarının cezbedici kokusuyla kendinden geçen arılar, duydukları kokunun peşine düşerler. Bitkinin çiçeğine konarlar ve üzerine kondukları bitkinin çiçeğinden aldıkları nektarı, kovana taşırlar.

YAYLA BALPINARI
Harnup Balı Nedir?

Toplayıcı arılar, getirdikleri nektarı işçi arılara verirler. Kovandaki işçi arılar, midelerindeki enzim içeren salgılarla karışan nektar bala dönüşür. Dönüşüm sağlanınca keçiboynuzu balı, işçi arılar tarafından kovandaki bal peteklerine aktarılır.

İşte kokusu ve tadıyla enfes olan Harnup (Keçiboynuzu) Balının oluşum süreci bu şekildedir.

Monoflora bal  çeşitleri arasında yer alan Harnup Balının faydaları hakkında birçok bilimsel ve klinik çalışma sonucunda elde edilen bulgular bulunmaktadır.

Nasıl Tüketilmeli?

Kahvaltıda ve günlük tüketime uygundur. Çikolata tüketimi için iyi bir alternatiftir; kakaoya oranla 2 kat kalsiyum içerir. Bu yüzden kakaoya alternatif olarak tariflerde kullanılabilir.

Harnup Balı Nedir?

Besin Değerleri

Karbonhidratfosformagnezyumçinko mineralleriyle birlikte ABD ve E vitaminlerine sahiptir.İnsan bedeni için gerekli olan mineraller insan bedenindeki oranlarda bulunurlar ve bu nedenle çok hızlı şekilde emilebilirler.

YAYLA BALPINARI

Alerji Yapar Mı ?

Arı ürünleri, hassas bireylerde alerjiye neden olabilir. Bilinen alerjisiolan, astım ya da yüksek alerji riski taşıyanların tüketmemesi önerilmektedir. Arı ürünleri kullanımında miktar önemli olduğu için, özellikle 3 yaş altı çocuklarda, doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

FAYDALARI

  • Doğal bir antioksidan kaynağı olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Vücudun direnç mekanizmasını artırır ve vücudu; özellikle bronşit, astım gibi akciğere dayanan solunum yolu hastalıklarından korur. Keçiboynuzu aynı zamanda zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde enfeksiyonlara karşı da direnç ve bağışıklık sağlar.
  • İçerdiği yüksek lifli yapısıyla zayıflamak isteyenler için etkili bir besindir. Tokluk hissi verir ve yağ oranının düşük olmasıyla beraber zayıflamaya yardımcı olur. Ayrıca keçiboynuzu bir doğal şeker olduğundan ve içeriğindeki şeker oranı düşük olduğundan zayıflama sürecinde şeker ihtiyacının sağlıklı bir şekilde karşılanmasını sağlar.
  • Lifli yapısının sağladığı bir diğer fayda da, kalp ve damar sağlığına olumlu yönde etki etmesidir. Kötü kolesterol seviyelerini düşürür; tansiyon, felç, damar tıkanıklığı gibi hastalıkları önler. Keçiboynuzu kalp krizi riskini azaltır. Sinir sistemine faydası vardır.
  • Bilinen faydalarından biri de afrodizyak etkili olmasıdır. Harnup (Keçiboynuzu) Balı, cinsel performansı artırarak, iktidarsızlığı da önler. Bununla birlikte sperm sayısını ve kalitesini artırarak, cinsel hayatı da destekler.
YAYLA BALPINARI

yaylabalpinari.com.tr

corekotubali.com

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir